Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı

Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı

Türkçe ve Sosyal Bilimler Bölümü Türkçe Eğitimi Anabilim Dalına bağlı olan Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı 2019-2020 akademik yılında kurularak öğrenci almaya başlamıştır.

Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı, dört yıllık lisans öğretiminin sonunda Türkçeyi doğru, güzel ve etkili biçimde kullanabilen, Türkçenin tarihî gelişimine, yapı ve şekil özelliklerine, Türkçe dersi öğretim programlarına hâkim, çağdaş öğretim yöntemleri ve teknolojileri bakımından donanımlı, idealist Türkçe öğretmenleri yetiştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca öğretmen adayları için lisans programı öncesinde kontenjan dahilinde isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Programı imkânı da sağlanmaktadır.

Mezunlarımız Türkçe öğretmeni olarak Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları, özel okullar, yaygın eğitim kurumlarında istihdam edilebilmektedir. Bununla beraber yabancılara Türkçe öğretmek üzere açılan merkez, kurs ve programlarda çalışma imkânı bulabilmekte; devlet arşivlerinde, kütüphanelerde, özel televizyonlarda ve radyolarda, çeşitli dergi, gazete ve yayınevlerinde görev alabilmektedir.

Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı akademik kadromuza buradan erişebilirsiniz.